חובבי נגרות ואומנות העץ

ללמוד, להבין ולקדם את אומנות עבודת העץ, נגרות, גלוף, חריטה ופיסול בישראל

שיקולים לבחירת מסור - גרונג או עגול.

זה המקום לספר מה ניגרתם היום, לתעד את הפרויקטים שלכם, לשאול שאלות ולקבל תשובות.

שיקולים לבחירת מסור - גרונג או עגול.

הודעהעל ידי arielbm » 17 אפריל 2018, 19:22

שלום.
אני חובבן, רוצה לעשות כמה עבודות עם פלטות לבידים (מלמין, סנדויץ וכו'...) לרהיטים בבית וגם דק ועדניות מאורן או איפאה לגינה. צריך לקנות מסור.
אני מתלבט בין מסור גרונג' לבין מסור עגול עם אפשרות למסילה.
1. מסור גרונג עם שולחן עליון - יש כאלה של target או חברה אחרת בערך ב 1500 ש"ח. אם הבנתי נכון, אוכל לעשות ניסורים של קורות בקלות ובמהירות עם הגרונג' (בעבודה על הדק) ואת פלטות הלבידים אוכל לחתוך חיתוכי אורך בשולחן העליון.
אני צודק? מה אני לא לוקח בחשבון?
2. מסור עגול על מסילה - ראיתי דגם של בוש שנקרא gks 65 gce שעל הנייר נראה שיענה גם על כל הצרכים. יאפשר חיתוך קורות לעבודה על הדק. יאפשר גם לקחת את המסור אל הקורות אחרי הרכבה ו"ליישר קו" אם צריך (בניגוד למסור גרונג שלא יאפשר חיתוך אחרי הרכבה). ומסילות אמורות לאפשר חיתוך אורך מדוייק של פלטות לבידים.

איזה מבין האפשרויות כדאית יותר לדעתכם? אני די תקוע בהתלבטות....

ועוד שאלה על מסורים - ראיתי שלמסור העגול של בוש יש בקרה אלקטרונית לשמירת מהירות תחת עומס, למה זה טוב? חיפשתי מידע ולא מצאתי כמעט כלל מידע לגבי למה צריך את זה ולמה זה כדאי. ראיתי גם שזה לא מופיע במפרטים של חברות אחרות כמו מקיטה או dewalt. זה לא מאוד נפוץ. אז אני תוהה מה הערך של זה ואם זה לא סתם "גימיק שיווקי"

תודה רבה!
arielbm

Re: שיקולים לבחירת מסור - גרונג או עגול.

הודעהעל ידי Se7eN » 17 אפריל 2018, 21:48

המלצה שלי - להתחיל עם מסור עגול בסיסי, ואז משם להתקדם לשולחן או גרונג עם שולחן.
מסור עגול הוא בהחלט ורסטילי, ושל חברה טובה ישאיר לך עודף מ-1,000. גרונג עם שולחן זה כבר בסדר גודל של כפול ומעלה, והדגמים שמקבלים ביקורות טובות עוברים 3-4 אלף. מניסיון השולחן העליון אכן יכול להיות שימושי, אבל ממש לא הייתי ממליץ לחתוך עליו פלטה.
היתרון של מסור עגול שניתן לבנות לו ג'יגים ומובילים ולבצע המון סוגי חיתוכים ברמת דיוק יפה. יוטיוב מלא בהדגמות אגב.
אפשרות נוספת, במקום עגול רגיל, להתחיל עם מסור מסילה, שוב יש פה קפיצה גדולה במחיר (סדר גודל כפול). יש כמה שרשורים בנושא ממש בזמן האחרון, מוזמן לחפש בפורום.

ועוד עצה קטנה, אם אתה משווה מוצרים, תשווה באותה איכות. מסור עגול של חברה זולה מול מסור גרונג של אותה חברה או מקבילה, וכך גם עם האיכותיים. אחרת נוצר פער שהוא לא רלוונטי, כי הכלים לא מאותה האיכות.

* מעולם לא עבדתי בעצמי עם מסור מסילה, אבל כן עם מוביל והתוצאות סבירות ומעלה.
Se7eN
מנהל פורום

חזור אל נגרות

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: Bing [Bot], Google [Bot] ו־62 אורחים