חובבי נגרות ואומנות העץ

ללמוד, להבין ולקדם את אומנות עבודת העץ, נגרות, גלוף, חריטה ופיסול בישראל

שולחן פינת אוכל, חוב מפעם, ותודה לאדי מחצרים

זה המקום לספר מה ניגרתם היום, לתעד את הפרויקטים שלכם, לשאול שאלות ולקבל תשובות.

שולחן פינת אוכל, חוב מפעם, ותודה לאדי מחצרים

הודעהעל ידי omrimiller » 12 דצמבר 2017, 00:37

ליפני שנה בערך התחלתי לתכנן ולבצע שולחן פינת אוכל להורים שלי. השאלתי פה הרבה שאלות וחברי הפורום ענו לי בעצות מצויינות (שלצערי לא לכולם הקשבתי). במיוחד לאלכס ולפיני ולאדי מחצרים שעזר לי ביותר עם הקצעות. הבטחתי לו שאני יעלה תמונות בסוף.
ורק עכשיו מצאתי את הזמן לעשות את זה (שינתי סטטוס - אבטלה...). אז ממש תודה לכולם, ואני מצרף גם קובץ עם תמונות מרוב תהליך העבודה.
השולחן בגודל 2.75 על 1.20. מספיק ל 14 סועדים (16 במצב "ליל סדר"). עם רגליים בסטייל - "חמורים וקושרת מרכזית" (באנגלית אולי קוראים לזה משהו כמו- טריסטל ???).
השולחן מעץ אורן פיני רגיל עם מילואות מאורן קרוליינה. (הבחירה באורן משיקולים פיננסיים ובקוליינה בגלל שהוא יפה ובלי עיניים).
הפרופילים של הפלטה העליונה:
מסגרת חיצונית 14X7
מסגרת פנימית 5X10
מילואות- פלטות מודבקות מאורן קרוליינה 2X14 לקרש, עם חיזוק טריז מלמטה מעץ "איפאה". וניתוק מסביב במילוי איפוקסי

ברגליים:
החלק העליון של החמור - 10X10
העמודים - 15X15
והתחתון - 15X10
הקושרת 15X15

כל ההדבקות בדבקים פוליארוטנים של EMFI ומילוי סדקים וחריטות באיפוקסי.
לקח לי חצי שנה עבודה באוירת "זמנך הפנוי".... בסדנה הקטנה שלי בבית. עשיתי הרבה טעויות בדרך, והרבה דברים שאפשר ללמוד מהם, אבל אני מבסוט על התוצאה בסוף. (אמא שלי עפה עליו...)
התמונות לא באיכות אז מצטער...
קבצים מצורפים
001 (89).JPG
001 (91).JPG
001 (88).JPG
001 (87).JPG
001 (81).JPG
001 (92).JPG
001 (90).JPG
001 (67).JPG
001 (76).JPG
001 (64).JPG
omrimiller
סופר משתמש

Re: שולחן פינת אוכל, חוב מפעם, ותודה לאדי מחצרים

הודעהעל ידי omrimiller » 12 דצמבר 2017, 00:47

עוד כמה תמונות
קבצים מצורפים
001 (65).JPG
001 (63).JPG
001 (64).JPG
001 (6).JPG
הסדנה שלי
omrimiller
סופר משתמש

הודעהעל ידי omrimiller » 12 דצמבר 2017, 01:17

כל החיתוכים עם מסור עגול של בוש (יש טובים ממנו בהרבה), מסור פנדל של דיוולט עם שולחן עליון (ממולץ ביותר לסדנה הבייתית, זה נגריה קטנה המסור הזה...) ורוטר של ריובי (לא מיקצועי במיוחד...).
omrimiller
סופר משתמש

הודעהעל ידי omrimiller » 12 דצמבר 2017, 01:20

זה לינק לתמונות של התהליך עבודה.... אם למישהו יש סבלנות...... יש גם הסברים. אני לא צלם טוב, שוב מצטער...:

https://drive.google.com/file/d/19_syw9 ... sp=sharing
omrimiller
סופר משתמש

הודעהעל ידי Se7eN » 12 דצמבר 2017, 17:17

עבודה מהמממת! וכל הכבוד על התיעוד המפורט, אני מאוד נהניתי.
חשבתי שבפלטות בגדלים כאלו נהוג להתייחס לאפשרויות התרחבות והצרה של העץ עקב שינויי לחות, יכול להיות שזה היה חוסך לך את הסדקים?
ואגב מהו המסור של דיוולט שיש לך?
Se7eN
מנהל פורום

הודעהעל ידי הרואה » 12 דצמבר 2017, 17:59

יצא ממש יפה
הרואה
סופר משתמש

הודעהעל ידי omrimiller » 12 דצמבר 2017, 21:12

se7en:
צודק אתה, אפילו ייעץ לי פיני בזמנו לעשות אותם מבירץ' ועליהם פורניר, ואני מצטער שלא שמעתי בקולו. מה שגרם לסדקים הוא שכשהתחלתי את הפלטה היה חורף והסדנה שלי חיצונית. וכשסיימתי את הפלטה הגיע האביב (כשכל הזמן הפלטה עומדת בחוץ כמובן, מכוסה ואטומה אבל בחוץ) אחרי כמה ימי חמסין התחלתי לשמוע קולות נפץ מהסדנה וראיתי את הסדקים שנוצרו (ירדו דמעות באותו יום...). המזל הוא שכל ששת הפלטות נסדקו באופן שווה ככה שנוצרה אחידות בבלגן...כיום לאחר מחקר בנושא אני מבין כמה דברים:
1. אם הפלטה היתה עומדת בתוך מבנה סגור ההתרחבות היתה מצטמצמת בצורה משמעותית ביותר.
2. בהנחה והייתי משאיר מרווח של נניח 1מ"מ מכל צד (ניתוק) לא בטוח שזה היה מספיק בהשוואה לכמה שהעץ זז (וזה בגלל העיניין הבא)
3. אורן קרולינה הוא העץ הכי מתעוות/נסדק/מתנועע/פטרייתי מכל האורנים שנתקלתי בהם. (יש מחיר ליופי...). ממש לא ממליץ עליו לשימוש בתנאי חוץ, והעבודה עליו שתיהיה בסביבה יבשה וסגורה. כבר קרה לי פעם שפלטה של קרוליינה נסדקה לי באמצע בשולחן אחר שעשיתי. אני אוהב את המראה שלו ואת העובדה שאין לו עיניים...

המסור של הדיוולט זה דגם - D27112. יש לו כמה גירסאות ולי יש את הישנה ביותר. יש לי אותו כבר 9 שנים בערך והוא עובד מעולה. הרבה בפרגולות גדרות דקים וכו' אבל גם בסדנה שלי הוא "המכונת נגרות" העיקרית שלי. השולחן העליון שלו הוא יתרון אדיר לנגר המתחיל מאוד. ואפשר לעשות עליו הרבה מאוד פעולות למרות הגודל הקטן. (חוץ מפריסות רוחב אני עושה עליו גם חירוץ, פלצים, TENON, DADO ועוד...). יש לו גם כמה חסרונות - הוא לא הכי הכי חזק, והוא שוקל הרבה (כמעט 30 ק"ג) ומבעס לנייד אותו כל הזמן. החסרון הגדול שלו הוא שאין לו גובל גובה לפנדל. אם היה לו את זה הוא היה הכי טוב בעולם. אבל הוא נאמן ביותר......
omrimiller
סופר משתמש

הודעהעל ידי Ronst » 12 דצמבר 2017, 22:18

עבודה יפה מאוד, העיצוב, התכנון והביצוע.
ההצלחה שלך ליצור שולחן בגודל ובמורכבות כזו עם כלים בסיסיים בלבד - מרשימה ומעוררת השראה.
מתוך סקרנות עיינתי בהודעות הישנות שלך בנושא וראיתי שקיבלת עצות מצויינות מפיני לגבי הפנלים שלבסוף נסדקו, לכולנו יש נטייה להיות אופטימיים ולהתעלם מהתנועות הצפויות של העץ אבל הנסיון מראה שזו בעיה אמיתית (וקיימים לה פתרונות יפים).
גם בעיני הסדקים מוסיפים ל"אופי" של העבודה, אבל אם יש כוונה להימנע מהם יש דרכים וכדאי להתייעץ מראש.
סמל אישי של המשתמש
Ronst
סופר משתמש

הודעהעל ידי Zaax » 13 דצמבר 2017, 09:34

אהבתי. זו עבדוה גדולה, ונראה שהשקעת הרבה מחשבה מקורית בזה.
כל הכבוד על התיעוד!
Zaax
סופר משתמש

חזור אל נגרות

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: Bing [Bot] ו־70 אורחים