חובבי נגרות ואומנות העץ

ללמוד, להבין ולקדם את אומנות עבודת העץ, נגרות, גלוף, חריטה ופיסול בישראל

מיקרו סדנא

זה המקום לספר מה ניגרתם היום, לתעד את הפרויקטים שלכם, לשאול שאלות ולקבל תשובות.

מיקרו סדנא

הודעהעל ידי ADאד53 » 13 אוקטובר 2017, 20:50

מתכנן להפוך את המחסן שגודלו 3 * 2.4 מ לסדנא קטנטנה. כל המכשירים החשמליים שרכשתי עד עתה הם ניידים ובעלי פרופיל צר. הגדול שביניהם הוא משור שולחני קבלני שאפשר לאכסן אותו על הצד. אני מתכוון לבנות שולחן עם מגרעת באמצע, שעליה אניח את המכשירים השונים כך שהמגש שלהם יהיה בקו אחד עם הפלטה של השולחן.
האם התוכנית מעשית? מהן הבעיות שאתקל בהן? למשל ברור לי שלא אוכל לחתוך פלטות שלימות, וקורות רק אם יבלטו מחוץ לדלת המחסן.
אשמח לשמוע רעיונות ממי שנתקל במצב דומה.
תודה מראש לכל רעיון
ADאד53
סופר משתמש

Re: מיקרו סדנא

הודעהעל ידי Ronst » 14 אוקטובר 2017, 20:53

בתור מי שעובד בחלל קטן יחסית - מספר תובנות:
1. אל תתפשר בנושא המסור השולחני, זה כלי שניגשים אליו המון במהלך העבודה והוא חייב להיות זמין מיידית בלי צורך להרים ולהתקין אותו, מבחינה בטיחותית - המשטח של המסור חייב להיות נקי משאריות עץ וכלים, קח בחשבון מרווח מספיק מאחורי המסור.
אצלי יש מסור קבלנים שיושב במפלס אחד עם שולחן ראוטר כך שלשני הכלים יש משטח רחב יותר וכל המתקן על גלגלים כך שבניסור קורות ארוכות אפשר להרחיק אותן מהקיר באופן זמני.
2. תכנן שולחן עבודה שמשמש רק לעבודה ועליו יהיהו המלחציים, בנוסף תכנן מקום לשים בו חלקים שנמצאים בתהליך העבודה (למשל לפני הדבקה או ליטוש סופי), יכול להיות גם משטח גבוה.
3. תכנן מראש את שאיבת הנסורת, אני משתמש בשואב עם מתקן איסוף ששניהם על גלגלים ומתחברים כל פעם לכלי אחר.
4. יש הרבה אפשרויות לנצל מקום - מגירות מתחת לשולחן העבודה, איכסון קורות במתקן קרוב לתקרה, אכסון קליבות בתליה ועוד, תהיה יצירתי.
5. קורות ארוכות ופלטות תנסר בחוץ במסור יד או במסור עגול, אחר כך תוכל לבצע יישור מדוייק בסדנה.
6. 2.4X3 זה מקום שבהחלט מאפשר עבודה אם מנצלים אותו נכון, תהנה!
סמל אישי של המשתמש
Ronst
סופר משתמש

הודעהעל ידי ADאד53 » 15 אוקטובר 2017, 06:43

תודה ענקית
איזה פורום נפלא
ADאד53
סופר משתמש

הודעהעל ידי OrenA » 16 אוקטובר 2017, 08:21

עוד כמה נקודות:

1. בנה את שולחן העבודה/הרכבה מעט נמוך מגובהו של מסור השולחן (השאר מרווח גם עבור מסילות של מזחלת, אלא אם בכוונתך לחרוץ מגרעות), כדי שיוכל לשמש גם כ - Outfeed table.
2. תלה ארונות לאחסון מעל גובה הראש לכל אורך הקירות.
3. לוחות לתליית כלים תלה נמוך יותר, אך עדיין מעל גובה משטחי העבודה + מרווח סביר.
4. עבור גמישות (שתזדקק לה, לדעתי), אני אישית ממליץ שכל השולחנות יהיו על גלגלים (עם מעצור).
5. אם המחסן נמצא בבניין דירות, ישנן סוגיות נוספות.

בהצלחה!
OrenA
סופר משתמש

הודעהעל ידי ADאד53 » 17 אוקטובר 2017, 09:40

לאור ההמלצות/הנחייות המצוינות שקיבלתי כאן עשיתי חיפוש ממוקד יותר ומצאתי את הדוגמה הזאת לסדנא על גלגלים. https://www.youtube.com/watch?v=-N7RlWHaFbE

יש כאן הרבה רעיונות ופרטים שאני חושב ליישם.

תהנו ומה דעתכם
ADאד53
סופר משתמש

הודעהעל ידי OrenA » 17 אוקטובר 2017, 10:23

אני מכיר את עמדת העבודה הזאת. הוא תכנן אותה כאיש מקצוע הזקוק לעמדת עבודה ניידת, שהוא יכול לפרק/להרכיב בזריזות ולהעמיס/לפרוק בזריזות יחסית מרכב העבודה שלו. הוא מיועד להיות ממוקם באיזור שבו אין בעיית מקום.
לדעתי זה לא רעיון טוב לסדנה קטנה - זה יגביל מאוד את הגמישות, ומניסיוני תזדקק לה. פעולות שונות יחייבו אותך להזיז את השולחנות (שולחן מסור, שולחן עבודה/הרכבה, גרונג - אם יש) בהתאם, ובדרך כלל - החוצה מהסדנה.
זה חלק מהסיבה שכתבתי שאם המחסן נמצא בבניין דירות, ישנן סוגיות נוספות, אך לא התייחסת לכך.
OrenA
סופר משתמש

הודעהעל ידי ADאד53 » 17 אוקטובר 2017, 10:59

תודה על הערות
המחסן בחצר פרטית
את ההרכבות אוכל לעשות על חמורים ברוב ימות השנה מחוץ למחסן

חשבתי להשתמש ברעיונות של המשטח העליון כמו בלינק הזה שלו https://www.youtube.com/watch?v=JazynwsfQLM&list=PLB1ATCukiUGSEvdBc7NnqlmxHAwdx6C83&index=13
ואיך שהוא משלב עם זה את הרוטר והגרונג/פנדל בלינקים אחרים.

ולהניח הכל על מסגרת/קופסה עם גלגלים
ADאד53
סופר משתמש

הודעהעל ידי OrenA » 17 אוקטובר 2017, 11:58

העובדה שהמחסן נמצא בחצר פרטית יכולה לעזור מאוד!
אם יש (או תוכל לדאוג שיהיה) מספיק שטח מרוצף ומוצל/מוגן מגשם כדי לעבוד בחוץ, זה יהיה לך הרבה יותר נוח:
1. המחסן ישמש בעיקר לאחסון וביצוע עבודות שאינן דורשות שטח רב.
2. בתחילת "יום עבודה" תפרוש את כל הכלים הנחוצים בחצר (כאמור, בנייה על גלגלים) - אין בעיית מקום ומגבלת גובה קשה. תוכל לחתוך שם פלטות וקורות ארוכות, וגם תהנה מאוויר צח.
3. בסוף העבודה, תחזיר פנימה.
4. פעולות רועשות תוכל לבצע רק בתוך הסדנה (כשהיא סגורה) בשעות שבהן אסור להרעיש (וגם זה במידה מוגבלת. שכנים...), ולכן כן צריך לשמר שם יכולות מסוימות - כל ההמלצות שכבר נכתבו עדיין תקפות.

מסקנה: חשוב מאוד שכל שולחן שתבנה (על גלגלים, כאמור) יוכל לעבור בקלות בדלת הסדנה, ולא יהיה כבד מדי.
כמו כן, כדאי למזער את זמן ה - Setup. זה פוגע ביעילות העבודה וההנאה ממנה.
לכן, ממליץ לך שכל תחנת עבודה תהיה בנויה ללא צורך להרכיב אותה בכל פעם מחדש, אלא רק לגלגל אותה דרך הדלת לחצר, ולהתחיל לעבוד (חלקים מתקפלים שקל להרים זה סביר).
אישית, אני דווקא מעדיף עמדה ייעודית לכל מטרה (שאיבת אבק, מסור שולחן, גרונג, הרכבה/Outfeed וכן הלאה), שהיא ניידת כמה שיותר. לשיקולך. יוצאי דופן: פריטים שאינך משתמש בהם לעיתים קרובות (בכל זאת, מקום האחסון שלך מוגבל).
יש כאלו שבונים שולחן שחלקו העליון מסתובב על ציר, וכך ממקמים על כל צד מכשיר אחר. תוכל לשקול זאת.

להמחשה, ראה את התמונות שצילמתי בחצר בפוסט הבא (בתוך מחסן זה לא היה אפשרי):

https://www.nagaroot.com/forum1/viewtopic.php?f=1&t=11074
OrenA
סופר משתמש

הודעהעל ידי ADאד53 » 17 אוקטובר 2017, 16:32

מיטה לתפארת :)

לגבי הסדנא אני מעדיף את האופציה הראשונה: ״מסור קבלנים שיושב במפלס אחד עם שולחן ראוטר כך שלשני הכלים יש משטח רחב יותר וכל המתקן על גלגלים כך שבניסור קורות ארוכות אפשר להרחיק אותן מהקיר באופן זמני.״ ושכוללת שואב אבק וכבלי חשמל שלא ארוכים מידי.

תודה
ADאד53
סופר משתמש

הודעהעל ידי Yair Feldmann » 19 אוקטובר 2017, 00:54

אותי, משמש כבר שנים הצירוף של מסור שולחן (בוש) + ראוטר, במשטח אחד, שאפשר לראות כאן בשני הצילומים. בנוסף, על הארכה של השולחן, ממוקמים שואב אבק וציקלון ביתי, עם צינור שמגיע לפי הצורך למסור, לראוטר ולניקוי כללי. הכל נבנה על מסגרת מחוברת בברגים של עמודי-מדפים ישנים, ניידת על גלגלים ננעלים.
קבצים מצורפים
מהחזית.jpg
עם הרחבה.jpg
סמל אישי של המשתמש
Yair Feldmann
סופר משתמש

הבא

חזור אל נגרות

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־66 אורחים