חובבי נגרות ואומנות העץ

ללמוד, להבין ולקדם את אומנות עבודת העץ, נגרות, גלוף, חריטה ופיסול בישראל

סדנא עם פול סיילרס

זה המקום לספר מה ניגרתם היום, לתעד את הפרויקטים שלכם, לשאול שאלות ולקבל תשובות.

סדנא עם פול סיילרס

הודעהעל ידי ronen » 24 יוני 2017, 17:32

השבוע השתתפתי בסדנא של פול סיילרס אצל גיל ארד בארגונו של משאל מ tooleden.co.il.
הבוקר של היום הראשון הוקדש לשיפוץ מקצועות ישנים. למדנו לפרק, לנקות, לישר סוליה וכמובן להשחיז. פול כהרגלו מלא כרימון בידע תאורטי ופרקטי. פול מתרכז בדברים החשובים ומנפץ הרבה מיתוסים המופיעים במגזינים ובסרטים. חלקו השני של היום הוקדש לטיפול במסור מערבי. אני חסיד גדול (הייתי) של מסורים יפנים ומעולם לא התעמקתי בנושא המסורים המערביים. למדנו להשחיז את המסור למטרות שונות, יישור וכיוון השיניים. כאשר המסור מושחז ומכוון תענוג צרוף לעבוד איתו. זכיתי להגדיל את מרחב הכלים שלי כך שבעתיד השלב מסורים מערביים לצד ידידי היפנים.
היום השני הוקדש לבנית ספוקשיב. התחלנו ביצור הלהב מ"חתיכה" מרובעת של פלדה (עובי 3 ממ). ניסרנו את הפלדה ידנית לכדי צורה ראשונית. בהמשך עוצב הלהב לצורתו הסופית בעזרת פצירות. את החוד יצרנו בעזת שופין גס – עבודה בזווית של 25-30 מעלות. הלהב חוסם בחום גבוה (גחלים ומפוח) וקורר בשמן. את גוף הספוקשיב בנינו מעץ בוק. עיצובו נעשה ידנית בעזרת מסור, שופין, משע (צקלינה) ונייר זכוכית. זה כייף גדול ליצר כלי עבודה, יוצר קשר "אישי" בין הנגר לכלי ........
ממליץ בחום להתנסות בכיתות אומן!
צרפתי כמה תמונות:
בברכה
רונן
קבצים מצורפים
IMG_20170622_110001.jpg
IMG_20170622_123616.jpg
IMG_20170623_191401.jpg
IMG_20170623_191532.jpg
IMG_20170623_191542.jpg
ronen
סופר משתמש

Re: סדנא עם פול סיילרס

הודעהעל ידי TitiKika » 25 יוני 2017, 07:34

ronen כתב:השבוע השתתפתי בסדנא של פול סיילרס אצל גיל ארד בארגונו של משאל מ tooleden.co.il.
הבוקר של היום הראשון הוקדש לשיפוץ מקצועות ישנים. למדנו לפרק, לנקות, לישר סוליה וכמובן להשחיז. פול כהרגלו מלא כרימון בידע תאורטי ופרקטי. פול מתרכז בדברים החשובים ומנפץ הרבה מיתוסים המופיעים במגזינים ובסרטים. חלקו השני של היום הוקדש לטיפול במסור מערבי. אני חסיד גדול (הייתי) של מסורים יפנים ומעולם לא התעמקתי בנושא המסורים המערביים. למדנו להשחיז את המסור למטרות שונות, יישור וכיוון השיניים. כאשר המסור מושחז ומכוון תענוג צרוף לעבוד איתו. זכיתי להגדיל את מרחב הכלים שלי כך שבעתיד השלב מסורים מערביים לצד ידידי היפנים.
היום השני הוקדש לבנית ספוקשיב. התחלנו ביצור הלהב מ"חתיכה" מרובעת של פלדה (עובי 3 ממ). ניסרנו את הפלדה ידנית לכדי צורה ראשונית. בהמשך עוצב הלהב לצורתו הסופית בעזרת פצירות. את החוד יצרנו בעזת שופין גס – עבודה בזווית של 25-30 מעלות. הלהב חוסם בחום גבוה (גחלים ומפוח) וקורר בשמן. את גוף הספוקשיב בנינו מעץ בוק. עיצובו נעשה ידנית בעזרת מסור, שופין, משע (צקלינה) ונייר זכוכית. זה כייף גדול ליצר כלי עבודה, יוצר קשר "אישי" בין הנגר לכלי ........
ממליץ בחום להתנסות בכיתות אומן!
צרפתי כמה תמונות:
בברכה
רונן

ה-ספוקשייב (אני חושב שנקרא בעברית מעצד maatzad) נראה נהדר.
הייתי ביום הראשון של הסדנה ואני מסכים עם כל מילה שלך לגבי פול סלרס והסדנה.
כאמור, ביום הזה עסקנו בלימוד הכלים (המקצוע והמשור המערביים), בהשחזה וכיוונונם. כשחזרתי הביתה לאחר הסדנה, ניגשתי מייד לנסות את המקצוע והמשור בהם טיפלתי וזה היה פשוט תענוג.
מאז שאני ילד אני אוהב לנסר עם משורים ידניים, אבל אף פעם לא חשבתי על השחזה וכיוונן שלהם לצרכי... עכשיו המשור, הפשוט והזול שלי, מנסר מהר ובקלות, אפילו יותר משהיה חדש. והקטע הכי טוב הוא שכל אחד יכול לעשות את זה. הטכניקה פשוטה ביותר והתוצאות משביעות רצון כבר בפעם הראשונה.

אדי

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
TitiKika

הודעהעל ידי Pini Gold » 25 יוני 2017, 09:28

מתחיל להצטער שלא הצטרפתי לסדנא. נראה שמאוד נהניתם.
סמל אישי של המשתמש
Pini Gold
סופר משתמש

הודעהעל ידי Alex Milch » 25 יוני 2017, 10:42

אין לי ספק שנהניתם!
יש לי בקשה, עד שיפתח פורום יעודי לנגרות ידנית, יועיל לאותו חלק שמתענין במיוחד בתחום שתפרטו את הדברים שרמזתם עליהם.
Alex the Cheesepenter
סמל אישי של המשתמש
Alex Milch
סופר משתמש

הודעהעל ידי ADאד53 » 25 יוני 2017, 11:12

השתתפתי ביום הראשון של הסדנא שהיה מעשיר מאד. אני בצעדי הראשונים עם זמן מאד מוגבל והכיוון שבחרתי בו הוא לנגרות היברידית המשלבת (לטעמי, ובעיקר למי שזמנו אינו בידו) את היתרונות של שתי הגישות המרכזיות. היה לי חשש שהסדנא תהיה בכמה רמות מעל ההבנה המאד בסיסית שלי. היופי בסדנא של פול הוא שכולם למדו, גם המקצוענים וגם אלה שבתחילת דרכם כמוני. הבנה לעומק של כלים חשובה לכל תחום. הרי גם במשור חשמלי יש שימוש בלהב שיש לכוונו ולהשחיזו.
ADאד53
סופר משתמש

הודעהעל ידי isidor » 25 יוני 2017, 11:41

למה משמש הכלי הזה, ובאיזה כיוון מחזיקים בו?
isidor
סופר משתמש

הודעהעל ידי kipibenkipod » 25 יוני 2017, 15:09

isidor כתב:למה משמש הכלי הזה, ובאיזה כיוון מחזיקים בו?

kipibenkipod
סופר משתמש

הודעהעל ידי dudi » 25 יוני 2017, 16:58

isidor כתב:למה משמש הכלי הזה, ובאיזה כיוון מחזיקים בו?

איזי, הכלי בגדול מורכב משתי ידיות ובנהן להב. יש כל מיני גרסאות וזאת שבתמונה היא אחת מהן. שיטת העבודה היא שמחזיקים אותו בשתי הידיים ו"מגלחים" בעזרתו חומר מעובד רתום.
בד"כ, במיגוד להרבה כלים אחרים, עובדים איתו בתנועה לכיוון הגוף. עיקר היעוד של הכלי הוא לייצר מוטות ומכאן שמו. המוטות שמחברים את החישוק לטבור של גלגל כירכרה מכונים ספוק ואותם מייצרים עם הכלי הנ"ל.
אם אתה משתמש אסלי בוודאי יהיה לך shaving horse כדי להחזיק את העובד בעזרת הרגליים ושתי הידיים נשארות פנויות לעבוד עם ספוק שייבר.
אני בתהליך בניה של אחד.
תמונה
סמל אישי של המשתמש
dudi
סופר משתמש

הודעהעל ידי Se7eN » 26 יוני 2017, 00:42

הכלי שמוצג בתמונה הוא סכין משיכה, draw knife, שצורת העבודה איתו דומה יחסית לספוקשייב אך היא לא מוגבלת כמו בספוקשייב.
יתרונות - הורדה הרבה הרבה יותר מסיבית של חומר. חסרונות - דיוק ורמת גימור.
בעצם הכלי הזה מקלף עד כדי מבקע את העץ, בעוד שהספוקשייב מקציע או "מגלח" אותו.
דרך אחרת להסתכל על הספוקשייב היא בתור המקצוע בעל הבסיס הכי קטן. כלומר, בניגוד למרבית המקצועות שבבסיסם מיישרים את פני השטח, הוא דווקא מאפשר יצירת פני שט שאינם ישרים, ממשטחים קעורים/קמורים וההלאה לצורות מורכבות בכל הסוגים.

וסתם הערת אגב - הספוקשייב שלי הוא כנראה הכלי הכי זול בסדנא, עלה כ-10 ש"ח מאיביי (חדש), ואחרי השחזה והכנה בסיסית לעבודה הוא בינתיים עובד מצוין.
Se7eN
מנהל פורום

הודעהעל ידי bas bablun » 26 יוני 2017, 08:08

הספוקשייב בעברית אכן נקרא מעצד, מילה תנכית לכלי עבודה של נגר שבזמן חידוש השפה הצמידו אותה לספוקשייב...
כלי פשוט ונהדר לעבודה ידנית, אני ממליץ עליו בחום גם עבור אלה שעובדים עם כלים חשמליים, רחמא ליצלן :)

זהו כלי פשוט לתפעול, ובטוח לחלוטין. אותו פול סלרס זרק איזה טיפ לפני שנה, איך הוא נתן לילד שלו בגיל חמש לעבוד איתו, פשוט לתת לו לנסות ולעגל איתו חתיכת קרש למוט עגול. אותו ילד הפך לנער, ובנה צ'לו.
כשהוא הכין את הצוואר של הצ'לו עם הספוקשייב, פול סלרס הזכיר לו איך בגיל חמש הוא כבר התחיל להתאמן. לפני שנה, בחופש הגדול, לקחתי את הילד שלי לנגריה ונתתי לו לעבוד עם הספוקשייב ולהכין שרביט קסמים מחתיכת קרש..

הספוקשייב מאפשר ליצור קימורים יפים. מצ"ב שתי תמונות של עבודה שסיימתי לא מזמן, מעיין יחידת מדפים לנישה של דוד שמש.
את הקימורים החופשיים יצרתי עם ספוקשייב, ולדעתי אי אפשר להגיע לתוצאה דומה באמצעות כלי חשמלי. לכן מומלץ בחום בכל ארגז כלים,
גם כלי סה"כ זול, כלי חשמלי לא יכל ממש להחליף אותו, והוא קל ובטוח לשימוש. לא צריך להיבהל!

נ.ב.
יחידת המדפים נמצאת בתוך נישה די צפופה, רציתי שניתן יהיה בעתיד לפרק אותה בקלות (למקרה שצריך להחליף דוד וכו'), וגם שניתן יהיה להרכיב אותה בתוך הנישה, היות שאי אפשר להכניס אותה מוכנה פנימה.
המחברים שהשתמשתי בהם איפשר בניה של היחידה בתוך הנישה, ללא דבק וברגים. אם רוצים לפרק, פשוט מפרקים ומוציאים.

נמרוד
קבצים מצורפים
IMAG3596.jpg
IMAG3591.jpg
bas bablun
סופר משתמש

הבא

חזור אל נגרות

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: Google [Bot] ו־61 אורחים