חובבי נגרות ואומנות העץ

ללמוד, להבין ולקדם את אומנות עבודת העץ, נגרות, גלוף, חריטה ופיסול בישראל

שולחן mft

זה המקום לספר מה ניגרתם היום, לתעד את הפרויקטים שלכם, לשאול שאלות ולקבל תשובות.

שולחן mft

הודעהעל ידי rondadon » 29 מרץ 2024, 18:51

אז תודות לניר מהפורום שהקדיש לי מהיום שישי שלו עוד לפני המלחמה היי שם בסוף אוגוסט, הכנתי לעצמי לוח mft.

מאז השתמשתי מספר פעמים לחיתוכים, וזה תענוג כל פעם מחדש :)

התבנית נצמדת לפינה ע"י פיני מיקום, ואז ממשיכים ע"י מיקום החורים הקיצוניים בתבנית לחורים קיימים באמצעות "כלבים".
עשיתי קידוח עם מקדח 12 מ"מ במרכז כל חור לפינוי חומר עיקרי, ואז רוטר עם ביט ומייסב לפינוי שארית החומר וצורת העיגול של החור.

יצאה לי פקשוש בכמה חורים, כי סמכתי יותר מידי על הדיוק של הפינים שיחזיקו את התבנית שלי לזוז, וכן היה משחק קטן, אז מספר חורים יצאו גדולים מידי.תמונהתמונהתמונהתמונהתמונהתמונה

Sent from my SM-A515F using Tapatalk
rondadon
סופר משתמש

Re: שולחן mft

הודעהעל ידי ניקו » 30 מרץ 2024, 08:59

נראה מעולה רון.
כמה שאלות:
האם המשטח מקובע או שאתה מתקין אותו כל פעם לפני שימוש?
מה השימוש של המסילה הכסופה מאחורה?
ראיתי כאלה ביוטוב, ועד היום לא הבנתי עד הסוף מה הסידור הזה מוסיף לסדנה, אם יש בה כבר מסור שולחן ומסור מסילה. למה זה משמש אותך בעצם?
שוב, עבודה נקייה ומקצועית. כבוד.
ניקו
סופר משתמש

הודעהעל ידי rondadon » 30 מרץ 2024, 10:01

ניקו כתב:נראה מעולה רון.
כמה שאלות:
האם המשטח מקובע או שאתה מתקין אותו כל פעם לפני שימוש?
מה השימוש של המסילה הכסופה מאחורה?
ראיתי כאלה ביוטוב, ועד היום לא הבנתי עד הסוף מה הסידור הזה מוסיף לסדנה, אם יש בה כבר מסור שולחן ומסור מסילה. למה זה משמש אותך בעצם?
שוב, עבודה נקייה ומקצועית. כבוד.

כרגע הוא בצד, ושאני צריך מעלה אותו על השולחן או על חמורים מחוץ לסדנה. אמור להחליף את המשטח העליון הנוכחי של השולחן, לא הגעתי לזה עדין.

המסילה הכסופה שייכת לשולחן שמתחת ושימשה אותי לאילתור של מעצור בזמן שבניתי את הארון האחרון, אין לה קשר למשטח העליון בינתיים, אבל היא תעבור לגדר שאני הולך לבנות עבור ה mft בהמשך.

מה שהסידור הזה מוסיף עבורי זה אפשרות לבצע חיתוכים ב 90 מעלות במדוייק כל פעם עם המסור מסילה בלי הצורך למדוד. פשוט לשים את החומר מול הכלבים הנמוכים (בהמשך אבנה עליהם גדר בשביל לשים מעצור מרחק), להצמיד את המסילה לכלבים הגבוהים יותר, ולחתוך. במצב הרגיל של השולחן (כמו בתמונה) יש לי כ 45 ס"מ יכולת חיתוך קרוס, אבל אפשר גם לסדר את השולחן במאונך, ואז היכולת היא כ 100 ס"מ.

באם היה לי מקום למסור שולחן גדול, כנראה שהיה פחות שימושי, אבל על המסור דיוולט, גם עם מזחלת, לבצע חיתוך קרוס של פלטה גדולה, זה לא נעים במקרה בטוב, מפוקפק מאד לרוב.

בנוסף, אפשר להשתמש בחורים לקיבוע דברים שונים, לדוגמה קדחתי 2 חורים כאלה גם ב"מכונת קנטים" שבניתי, וככה אם אני צריך אותה, פשוט מקבע אותה בקלות עם 2 כלבים לחורים, בלי קליבות ובלי שום עזר נוסף, וזה יציב כמו סלע וגם נותן לי משטח עבודה גדול יותר (כי בשולחן רגיל צריך לתפוס אותה עם קליבות ואת זה אפשר לעשות רק בקצה השולחן)

rondadon
סופר משתמש

הודעהעל ידי Edi » 02 אפריל 2024, 14:55

יפה רון,
נראה שאתה לא משתמש באף אמצעי שמחבר את המסילה לכלבים, יש פתרונות של UJK ויש אפילו אפשרות להדפיס.
על פי מה בנית את השבלונה? למה יש מדרגה בשבלונה אם אתה עובד עם ביט ישר ממוסב?
מאיפה הכלבים?
Edi
סופר משתמש

הודעהעל ידי rondadon » 02 אפריל 2024, 15:14

תודה אדי

אכן הדפסתי פתרון לתפיסה של המסילה על הכלב לאחרונה, פשוט מצאתי מודל מוכן והדפסתי אותו, אבל הוא לא מוצלח במיוחד (טיפה יותר מידי חופש, אז אי אפשר לסמוך על זה לגמרי), כנראה אמדל אחד בעצמי.

השבלונה פשוט מידלתי לבד, לפי חורים של 20 מ״מ במרווחים של 96 מ״מ מרכז למרכז, והוספתי 4 חורים לפיני מיקום בהיקף (שאותם הדפסתי לבד).

לגבי המדרגה - במקור התכנון היה להשתמש ב bushing של 30 מ״מ ולהשתמש בביט של 20 מ״מ על מנת לעשות חור ״במכה אחת״. מתוך מחשבה שאם זה לא יסתדר, החלטתי במידול לעשות את זה עם מדרגה ולא פשוט 30 מ״מ, אלא 30 מ״מ חצי עומק ואז 20 מ״מ החצי השני, ככה שאם לא יסתדר לי אוכל להשתמש בביט עם מיסב (בדיעבד, היתה החלטה נכונה). הזמנתי ביט 20 מ״מ מאמזון uk - שיכול להיות שהוא מושלם, אבל גיליתי שברוטר שיש לי של מקיטה, יש לא קצת משחק צד לצד על הציר של הplunge - התוצאה הייתה חורים גדולים מידי (ניסיתי כמובן לפני על שאריות) שהכלבים היו חופשיים מידי בהם, אז וירתי על הרעיון ועברתי לתוכנית ב׳ עם הביט הממוסב.

לגבי הכלבים - כולם מעליאקספרס. הזמנתי 4 סוגים שונים, כולם 20 מ״מ. הגבוהים שבתמונה הכי קרובים ל 20 מ״מ ואכן נכנסים בול במעט לחץ. אחרים שהזמנתי נכנסים עם מעט חופש ואני פחות משתמש בהם, ולאחרונה הזמנתי סט נוסף שגם יושב טוב מאד (נכנס ממש חלק בלי לחץ אבל גם בלי משחק) שאני משתמש בו היום בתור ה״גדר״. בתכנון לבנות גדר מ mdf עם מסילה ומעצור בהמשך ולחבר אותה לכלבים (הזמנתי כאלה עם חור מוברז בדיוק בשביל זה, כדי שאוכל לחבר את הגדר לכלבים).
rondadon
סופר משתמש

הודעהעל ידי oferyuval » 02 אפריל 2024, 15:35

אני עוקב אחר הדיון המעניין. תודה על השיתוף.
מאיזה חומר עשוי הלוח ?
oferyuval
סופר משתמש

הודעהעל ידי rondadon » 02 אפריל 2024, 17:10

הפלטה היא mdf ירוק "יצוק" (סוג של ציפוי דק לצורך צביעה) בעובי של כ 19 מ"מ, שארית שהייתה לי

rondadon
סופר משתמש

חזור אל נגרות

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: Google Adsense [Bot] ו־53 אורחים