חובבי נגרות ואומנות העץ

ללמוד, להבין ולקדם את אומנות עבודת העץ, נגרות, גלוף, חריטה ופיסול בישראל

האם דלתות מסגרת/שייקר נוטות להתעוות?

זה המקום לספר מה ניגרתם היום, לתעד את הפרויקטים שלכם, לשאול שאלות ולקבל תשובות.

האם דלתות מסגרת/שייקר נוטות להתעוות?

הודעהעל ידי avian » 04 מרץ 2024, 11:59

רקע - אני רוצה לבנות דלתות לארון בגדים שכולל שתי קופסאות בגובה 120 ס"מ ורוחב של 100 ס"מ.
יש כמובן את האופציה ה"סטנדרטית" של דלתות mdf מצופה או צבוע, אבל זו אפשרות קצת משעממת מבחינת המראה, וגם הבניה, ולכן חשבתי על דלתות עם מסגרת מובלטת, בסגנון שזכה לשם Shaker.
ועכשיו לשאלה - האם מישהו כאן התנסה בבניה כזו? האם דלתות כאלו נוטות להתעוות? לאור הנסיון שלי עם קורות אורן (אני חושב לבנות את המסגרת מקורות 70x20 ואת החלק הפנימי מ-mdf בעובי 6 או 8 מ"מ), נראה לי שיש סיכוי גבוה שזה יקרה, לא? ראיתי מישהו שהחליף את קורות העץ בפסים של mdf, אבל בלי מסור שולחן אני לא בטוח אם אצליח לבצע חיתוכים ישרים מספיק של הפסים.
אשמח לשמוע את דעתכם.
avian
סופר משתמש

Re: האם דלתות מסגרת/שייקר נוטות להתעוות?

הודעהעל ידי oferyuval » 04 מרץ 2024, 13:29

מה דעתך על האפשרות לעשות את המסגרות מחומר הרבה יותר דק, כמסגרת דקורטיבית בלבד ?
oferyuval
סופר משתמש

הודעהעל ידי Edi » 04 מרץ 2024, 15:07

מה אתה חושב על להדביק את המסגרת שתכננת על MDF, נכון שבפאה יראו שני סוגים של חומר אבל זה לא יתעוות כנראה
Edi
סופר משתמש

הודעהעל ידי rondadon » 04 מרץ 2024, 16:05

אני עשיתי, מעץ צפצפה, למזנון של הסלון.

תמונה

תמונה

קודם כל, היה כיף :) שינוי מבורך מהבנאליות של פשוט לחתוך לוח.

המזנון עומד כבר מעל שנתיים בסלון. יש מעט קימור בדלת המרכזית הגדולה בפינה, חוץ מזה, אין משהו אחר מורגש (מורגש בעיקר לי...)

מה שכן בולט בחלוף הזמן, זה הצביעה. בגלל שהצביעה אטומה, והעץ זז, נוצר "תפר" דק מאד (וגם פה, פחות או יותר אני היחיד שרואה את זה בבית...). המלצה שקיבלתי בדיעבד, זה לבצע את החיבור ב45 מעלות ולא 90 מעלות כמו "שייקר קלאסי", וזה אמור למנוע או לצמצם את התופעה הזו לטענת מי שייעץ לי.

בדלתות שעשיתי מאוחר יותר לארון אמבטיה, התעצלתי, ופשוט הדבקתי פסים של צפצפה על פלטת בירץ' (בחזית על מנת לייצר את המראה ועל הקנטים על מנת להסתיר את הסנדוויץ'). בינתיים שנה וחצי של התעללות של 2 ילדות קטנות, והכל עדין שלם.

תמונה

תמונה

תמונה

לדעתי אם אתה חושש מעיוות, הייתי הולך על פלטת mdf והדבקה של פסים על מנת לדמות את המראה, מבלי לחשוש מעיוות. לוח mdf 16 ופסים mdf 4, תגיע לעובי 20 שזה לא עבה מידי ולא דק מידי. זה הכיוון שאני מתכנן לעשות לדלתות במראה כזה בעתיד.

Sent from my SM-A515F using Tapatalk
rondadon
סופר משתמש

הודעהעל ידי avian » 05 מרץ 2024, 01:09

תודה לכל העונים.
חשבתי על "זיוף", אבל אז אני נתקל שוב בבעיה של לחתוך פסים אחידים וישרים בלי משור שולחן.
אני תוהה אם שימוש ב-mff בעובי 16, עם מסגרת מלטות 70x20, שבמקום לחרוץ אותן אנסר בהן מגרעות, ייצור דלת עמידה לעיוות, או שעיוות בלטות יצליח לעוות גם mdf עבה יחסית.
אגב, רון, למה חיבור בזווית 45 אמור לפתור את בעית הסדקים בצבע? הרי הקורות עדיין יתפשטו בכיוונים מאונכים.
avian
סופר משתמש

הודעהעל ידי rondadon » 05 מרץ 2024, 10:52

ההגיון שעומד מאחורי זה לפי מיטב הבנתי הוא שבחיבור 90 מעלות השינוי בעץ זהה לכל האורך התפר, כיוון שהרוחב של הקורה זהה (בהתייחסות לרוחב ככיוון שניצב לסיבים).

תמונה

בחיבור 45, בעצם רוחב הקורה הולך וקטן לאורך התפר, וכיוון שההתרחבות/התכווצות היא לרוחב ולא לאורך, ככל שמתקדמים לעבר הפינה הרוחב קטן, וכתוצאה מכך השפעת השינוי קטנה (פחות סיבים = פחות התרחבות/התכווצות). בנוסף, כיוון שמדובר באותו העץ, השינוי של 2 החלקים אמור להיות "זהה", לכן בזווית 45 מעלות בעצם השינוי "זורם" עם כיוון התפר ואמור לזוז "ביחד".

תמונה

Sent from my SM-A515F using Tapatalk
rondadon
סופר משתמש

הודעהעל ידי avian » 28 מרץ 2024, 11:44

שאלת המשך.
לא הצלחתי למצוא קורות לא מוצעות לטובת המסגרות של הדלתות, ולכן בחיבור בין הקורות יש בעיה, בגלל הקצה המעוגל.
חשבתי על כמה דרכים להתמודד עם זה:
1. לנסר את הקצה המעוגל. קצת בעייתי בהעדר משור שולחן.
2. לעגל את הקצוות של הקורות האופקיות, ולהפוך את הבאג לפיצ'ר (חריץ מעוצב בנקודת המפגש בין הקורות).
3.חיבור בפינות ב-45 מעלות, כמו שרון העלה. אומנם זה לא איך שבדרך כלל בונים דלתות מסגרת, אבל לא רואה סיבה שזה לא יעבוד.
הבעיה היחידה היא שאני מתכנן גם קורה אופקית באמצע הדלת (היא בגובה 130 ס"מ - נראה לי שחובה, לא?), שאני אצטרך למצוא לה פתרון. אולי איישם שם את אופציה 2.

אשמח לשמוע הצעות נוספות או הארות והערות לגבי הרעיונות שהעליתי - אולי פספסתי משהו שהופך אחת מהן ללא ישימה?
תודה מראש לכל העונים.
avian
סופר משתמש

הודעהעל ידי Se7eN » 28 מרץ 2024, 17:21

האפשרות השנייה לגמרי מקובלת, גם השלישית בהחלט תעבוד.
לגבי הראשונה, יש עוד דרכים, למשל להקציע עם מקצוע ידני (חשמלי או רגיל)

באופן כללי בנייה של רהיטים מוקפדים מקורות אורן ממחסן עצים זאת לא בדיוק חוויה פשוטה, רוב הקורות לא ישרות ברמה מספיקה וזה עלול להיות מאוד מאתגר
Se7eN
מנהל פורום

הודעהעל ידי אמיר ח. » 28 מרץ 2024, 19:31

בקשר לפינות העגולות בעץ אורן, אני נוהג להוריד עם מקצוע ידני. אם יש לי כמות אז אני מוריד עם מסור עגול וגובל מרחק. אופציה שלישית היא עם מסור סרט, ולאחר מכן ניקוי קל עם מקצוע ידני.
אמיר ח.
סופר משתמש

חזור אל נגרות

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: Google [Bot] ו־16 אורחים