חובבי נגרות ואומנות העץ

ללמוד, להבין ולקדם את אומנות עבודת העץ, נגרות, גלוף, חריטה ופיסול בישראל

בניית כסאות - עצה

זה המקום לספר מה ניגרתם היום, לתעד את הפרויקטים שלכם, לשאול שאלות ולקבל תשובות.

בניית כסאות - עצה

הודעהעל ידי חובב צפוני » 20 ספטמבר 2021, 15:52

הי
מתלבט אם להכנס לפרויקט גדול של בניית כסאות לפינת אוכל בבית.
הכסאות שיש לנו היום הגיעו מההורים וכבר עברו את גיל 40 והם עדיין הכסאות הנוחים ביותר שישבתי עליהם. זו הסיבה שקשה לי למצוא תחליף במבחר המיובא שיש היום בשוק.
לא יודע מה סוג העץ (אולי מישהו יזהה) אבל הם משמרת הזורע בימים הטובים שלהם.
לאחרונה הם עוברים הדבקות חוזרות ונשנות והגיע הזמן להחליף. אני שוקל לבנות בעצמי דגם "מועתק" של אותו הכסא.
השאלות שבהם אני מלבט ואשמח לעצה:
1 - הכסאות מחוברים כרגע בסין וגרז, אני חושב להשתמש בקרג כתחליף. האם זה יהיה חזק מספיק לכסאות לאורך שנים? מבנה הכסאות די פשוט כך שאפשר להסתיר את החיבורים די בקלות.
2 - החלק הכי מורכב בכסא הוא הרגל האחורית והזווית שלה. מה הדרך הטובה ביותר לייצר חיתוך זוויתי כזה? (תמונה למטה) חשבתי על לפרק כסא אחד ולהעתיק בעזרת רוטר וביט מתאים. האם נשמע סביר?
3 - מה העץ המומלץ לפרויקט כזה? חשבתי על אלון... חזק מספיק?

אשמח לעצות לפני שאני נכנס לפרויקט כזה גדול..
קבצים מצורפים
111.jpeg
222.jpeg
333.jpeg
חובב צפוני
סופר משתמש

Re: בניית כסאות - עצה

הודעהעל ידי Edi » 20 ספטמבר 2021, 17:49

הייתי נותן כבוד לעבודה של פעם, מפרק את הכסאות, מנקה את אזורי ההדבקה מלטש קלות ומדביק בחזרה ,מיישם שמן טאנג והם יראו כמו חדשים, העץ נראה טיק.
אם הריפוד בלוי או דורש חידוש אוכל לתת לך טל' של רפד חביב מקרית ביאליק.
Edi
סופר משתמש

הודעהעל ידי oferyuval » 20 ספטמבר 2021, 19:57

Edi כתב: אוכל לתת לך טל' של רפד חביב מקרית ביאליק.

רפד זה מקצוע שהולך ונעלם.
אשמח לפרטים.
oferyuval
סופר משתמש

הודעהעל ידי Edi » 20 ספטמבר 2021, 21:10

שולח בפרטי
Edi
סופר משתמש

הודעהעל ידי oferyuval » 21 ספטמבר 2021, 09:06

"מפרק את הכסאות, מנקה את אזורי ההדבקה מלטש קלות ומדביק בחזרה ,מיישם שמן טאנג והם יראו כמו חדשים" :arrow: :arrow: בדיוק

אם תחליט שאתה לא צריך אותם יותר אשמח לבא ולאסוף אותם. אחותי משפצת רהיטים ישנים להנאתה ותשמח להחזיר לכסאות את עלומיהם.
oferyuval
סופר משתמש

הודעהעל ידי Se7eN » 21 ספטמבר 2021, 16:18

שיפוץ טוב לחלוטין יכול להאריך את חייהם בעשרות שנים. אם המחברים נחלשים, אפשר לעבות את הסין (השן, החלק ה"זכר") ע"י הדבקת שכבת עץ נוספת ושיוף/הקצעה למידה. ניקוי יסודי של הגרז לפני כמובן, ואם צריך לתקן אותו גם אפשר לכרסם מעט יותר, ולהדביק בלחץ חתיכת עץ קשה בגודל מדויק, ואז לכרסם שוב את המגרעת (הגרז).

אם תרצה לבנות מחדש, אתייחס לשאלות:
את הקו האלכסוני הייתי מנסר עם מסור סרט או ג'יגסו אם אין, ואז בעזרת תבנית רוטר מיישר למידה. אם אין אפשר גם בשיוף. כדאי לעבוד על שני החלקים יחד, מודבקים בדו"צ או כל שיטת קיבוע זמנית אחרת, כדי שיהיו זהים. אפשר להשתמש ברגל הקיימת כתבנית, אבל צריך לוודא שמיסב ההעתקה יושב במקום הנכון, כי בטח יש פרופיל מעוגל ברגל.
מבחינת עץ, לדעתי כל עץ קשה יתאים, מה שיש במלאי שלך או של ספק העצים המועדף.
מבחינת המחברים, אני לא חושב בכלל שחיבור קרג יחזיק פה לאורך זמן. לדעתי, בפרופילי עץ כאלו, רק סין וגרז או המקבילה התעשייתית יותר של דומינו או דיבלי עץ, בעזרת אביזר מתאים להתאמה מדויקת.
בהצלחה!
Se7eN
מנהל פורום

הודעהעל ידי Yair Feldmann » 21 ספטמבר 2021, 21:48

Edi כתב:שולח בפרטי

אנא מכם, זה חוזר שוב ושוב: הפורום נועד להפצת מידע חשוב כזה לכולם (גם מי שיזדקק לו בעתיד), ובוודאי לא להודעת "שלחתי לך בפרטי" כאילו האחרים הם רק צופים פסיביים. אנא!
סמל אישי של המשתמש
Yair Feldmann
סופר משתמש

הודעהעל ידי חובב צפוני » 22 ספטמבר 2021, 00:41

חברים תודה על התגובות אבל אתם לא עונים על מה ששאלתי :D
לתקן זה מה שעשיתי עד היום, ואני בהחלט יכול להמשיך אבל הגיע הזמן להחליף..
ולו רק בשביל הפרויקט המאתגר..
השאלות שלי היו טכניות על הדרך הנכונה לייצר כזה כסא.
7 לגבי תשובתך - אם בסוף אני צריך לעשות סין וגרז זה הופך את הפרויקט מבחינתי לקשה מאד כיון שאני לא מנוסה בזה.. וגם זמן העבודה יהיה ארוך בהרבה.
לגבי החיתוך, ג'יגסו לא יתן תוצאה מדויקת ברמה שאני מצפה..
חובב צפוני
סופר משתמש

הודעהעל ידי Edi » 22 ספטמבר 2021, 06:14

Yair Feldmann כתב:
Edi כתב:שולח בפרטי

אנא מכם, זה חוזר שוב ושוב: הפורום נועד להפצת מידע חשוב כזה לכולם (גם מי שיזדקק לו בעתיד), ובוודאי לא להודעת "שלחתי לך בפרטי" כאילו האחרים הם רק צופים פסיביים. אנא!

לא מקובל לשתף טלפון סלולארי של אדם על גבי הרשת , מי שירצה יקבל.
Edi
סופר משתמש

הודעהעל ידי אמיר ח. » 22 ספטמבר 2021, 13:33

שלום,
הייתי מציע לנסות קודם לבנות דגם מועתק מעץ אורן, לא חייב להיות מדוייק ונקי, רק כדי להתנסות ולהרגיש את תהליך הבניה, אחרי זה תוכל לדעת אם אתה מוכן ומסוגל לבנות כסאות זהים מעץ קשה.
גם אני חושב ששימוש בקרג לא מתאים במקרה הזה. זו דווקא יכולה להיות הזדמנות טובה כדי להתאמן על חיבור סין וגרז.
בקשר לרגל האחורית, כמו שמיכאל הסביר. אין אפשרות ליצור תבנית מדוייקת במכה אחת, הרי בכל מקרה תצטרך לשייף ולהשקיע בתבנית הראשונה, שאותה תעתיק אח"כ בקלות עם הראווטר לשאר הכסאות.
יש לך יתרון עצום בזה שאתה מעתיק כסא קיים, יש לך את כל המימדים והזוויות, אז לפי דעתי כן שווה לבנות דגם ראשוני מאורן. נכון שזה יקח זמן, אך במקביל אתה תרכוש הרבה ידע ומיומנות עבודה.
בהצלחה.
אמיר ח.
סופר משתמש

הבא

חזור אל נגרות

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: Bing [Bot], Google Adsense [Bot] ו־64 אורחים