חובבי נגרות ואומנות העץ

ללמוד, להבין ולקדם את אומנות עבודת העץ, נגרות, גלוף, חריטה ופיסול בישראל

יישור להב של מקצוע

זה המקום לספר מה ניגרתם היום, לתעד את הפרויקטים שלכם, לשאול שאלות ולקבל תשובות.

Re: יישור להב של מקצוע

הודעהעל ידי assulineran » 18 ינואר 2019, 13:07

Alex Milch כתב:ערן, אענה לך רק על שאלתך האחרונה:
רק אחזור על מה שכבר כתבתי, אולי לא קראת בעיון: שופין סטנדרטי יכול לשמש רק לבדיקה של מתכת מחוסמת. אם השופין מחליק, המתכת מחוסמת.
מתכת מחוסמת אתה יכול לעבד עם שופין/פצירת יהלום. אני לא מכיר פצירות יהלום במימדים כאלה שזה לא אומר שלא קיים.

אוקיי, אני חושב שהבנתי את הרוב. תודה אלכס, ותודה לכולם.
assulineran
משתמש ותיק

הודעהעל ידי הרואה » 19 ינואר 2019, 20:42

בשביל מה חשוב ליישר להב של מקצוע?
יש לי כמה מקצועות חדשים וישנים שעובדים חלק עם להבים וסוליות לא ישרים לגמרי.
אני מניח שמי שאוהב מסיבה כלשהי לעבוד רק עם כלים ידניים יחוש בהבדל, אבל מי שצריך מקצועות ידניים רק לניקוי סופי ותיקונים קלים, יוכל לגמרי להסתדר עם כלים לא 100%.
ראיתי נגרים זקנים שעובדים ביום יום עם מקצועות ידניים, שהכלים שלהם לא מתקרבים לקרסוליים של לי נילסן בלשון המעטה, ועם זאת מוציאים עם זה תוצאה טובה לא פחות והרבה יותר מילדי שמנת אמריקאיים ביוטיוב שלא נוגעים במפסלת שעולה פחות מ50 דולר.
הרואה
סופר משתמש

הודעהעל ידי אמיר ח. » 19 ינואר 2019, 23:45

הרואה כתב:בשביל מה חשוב ליישר להב של מקצוע?
יש לי כמה מקצועות חדשים וישנים שעובדים חלק עם להבים וסוליות לא ישרים לגמרי.
אני מניח שמי שאוהב מסיבה כלשהי לעבוד רק עם כלים ידניים יחוש בהבדל, אבל מי שצריך מקצועות ידניים רק לניקוי סופי ותיקונים קלים, יוכל לגמרי להסתדר עם כלים לא 100%.
ראיתי נגרים זקנים שעובדים ביום יום עם מקצועות ידניים, שהכלים שלהם לא מתקרבים לקרסוליים של לי נילסן בלשון המעטה, ועם זאת מוציאים עם זה תוצאה טובה לא פחות והרבה יותר מילדי שמנת אמריקאיים ביוטיוב שלא נוגעים במפסלת שעולה פחות מ50 דולר.

אני מסכים עם כל מלה.
ללא קשר לשאלה המקורית.. לדעתי יש כאן, כמו גם בתחומים אחרים, קטע שיווקי.. יש כאלה שמנסים לשכנע אחרים (במיוחד מתחילים) שעל-מנת לקבל תוצאות טובות צריך לקנות את המקצועות (ולא רק מקצוע אחד) היקרים של לי-נילסן או ווירטאס ודומיהם, ושמקצוע זול יהיה קשה לעבודה ולא יביא לתוצאות איכותיות.

נכון שמקצוע ידני יקר ונוצץ של לי-נילסן מגיע מוכן לעבודה ישר מהקופסא, מאחר והחברה השקיעה המון כסף ומשאבים ע"מ להוציא מוצר מדוייק עד לאלפית המילימטר. אבל השאלה הגדולה היא: האם התוצאה הסופית תהיה שונה מזו המתקבלת ממקצוע חלוד של סטאנלי?
אני חושב שמי שמאמין שמקצוע ידני זה בסך-הכל כלי להחזקת הלהב בזווית 45 מעלות, ואחרי שיראה מה שמקצועות העשויים מעץ מסוגלים לעשות, ואחרי שיראה מה היפנים בונים ללא שימוש במסמרים, ברגים, דבקים ושום כלי אחר שצריך להזרים לו אלקטרונים.. יגיע לבד למסקנה שזה לא הכלי, אלא המיומנות של המפעיל היא זו שקובעת את התוצאה הסופית.
דווקא למקצוע ידני חדש ומדוייק יש השפעה שלילית, בזה שהוא מגביל את פיתוח המיומנות הנדרשת לעבודה ידנית עם עץ.

זה גם נכון בהשחזה.. הרבה מנסים לשכנע שע"מ לקבל להב חד, צריך להשחיז עם אבנים יקרות שמגיעות לדרגות גבוהות כמו 6000 או 8000 או אפילו 16000. אני חושב שזה רק קטע שיווקי. פול סילרס מראה שאפשר להסתפק בהשחזה עד 250.

קצת הגזמתי :D אבל אשמח לדעת מה אחרים חושבים.
אמיר ח.
סופר משתמש

הודעהעל ידי icemen » 21 ינואר 2019, 00:03

מסכים איתך מילה במילה..אני עובד עם מקצועות סטנלי עשרות שנים..משפץ, משחיז, ומקציע.. וחושב שהשחזה נכונה תיתן את אותן התוצאות כמו במקצועות היקרים..
.
icemen
סופר משתמש

הודעהעל ידי ADאד53 » 21 ינואר 2019, 04:09

דעה נוספת
שימוש במקצוע דורש מספר לא מבוטל של מיומנויות שלוקח זמן רב לרכוש. והתוצאות ההתחלתיות לחובב מתחיל יכולות לתסכל ואף לוויתור. למשל השחזה, נגרים מקצועיים מגיעים לתוצאה נפלאה בהשחזה ידנית. למתחיל גם בשימוש במוביל השחזה יקח זמן רב להגיע לתוצאות מספקות. שלא לדבר על כיוון הלהב במקצוע, וכיוון הקצעה, והתאמה לסוג העץ שמקציעים, ועוד ועוד.
לדעתי אם מקצוע של לי נילסן יכול להקל למי שזמנו שקול והפרוטה בכיסו שילך על זה. רק שידע שהמקצוע היקר יפתור רק חלק מהקושי, ושתהליך הלמידה ללא הפסקה.
ADאד53
סופר משתמש

הקודם

חזור אל נגרות

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: Bing [Bot], Google [Bot] ו־59 אורחים