חובבי נגרות ואומנות העץ

ללמוד, להבין ולקדם את אומנות עבודת העץ, נגרות, גלוף, חריטה ופיסול בישראל

עבודה ראשונה

מידע, טיפים וטריקים, וכל מה שמסביב: מחרטות, כלים והשימוש הנכון בהם. איך מוציאים את היצירה מתוך גוש העץ? באילו כלים להשתמש ועוד?

Re: עבודה ראשונה

הודעהעל ידי nissim » 01 אפריל 2014, 22:01

התכוונת ללכה שקופה ולא לצבע אטום....נכון???
nissim
סופר משתמש

הודעהעל ידי icemen » 01 אפריל 2014, 22:46

תהיה זהיר עם מפסלות מייצור עצמי.. הן מועדות לפורענות..
וככלל, אל תיצור בשום אופן מפסלות משופינים ישנים..
icemen
סופר משתמש

הודעהעל ידי Gre » 03 אפריל 2014, 21:24

אל תיצור בשום אופן מפסלות משופינים ישנים

אפשר לנמק למה?
סמל אישי של המשתמש
Gre
סופר משתמש

הודעהעל ידי icemen » 03 אפריל 2014, 22:55

כן. השופינים עשויים ממתכת קשה ומחוסמת, ועקב כך פריכה..
במגע עם ה-tool rest ועם העובד עלולה להשבר חתיכה בקצה המפסלת (השופין) שתעוף עליך, ועלולה לפצוע אותך באורח קשה.. מומלץ גם לחרוט עם מסיכת מגן, להגנה על הפנים והעיניים.
icemen
סופר משתמש

הודעהעל ידי Gre » 04 אפריל 2014, 00:34

מסכים, אבל אם עושים את זה משופין ישן - כדאי מאוד "להחליש" אותו קצת, גם כדי לתת לא קצת גמישות, אבל גם, שלא פחות חשוב, כי קשה מואר לעבוד איתו.
סמל אישי של המשתמש
Gre
סופר משתמש

הודעהעל ידי icemen » 04 אפריל 2014, 12:37

לא משנה אם השופין ישן או חדש..הוא מחוסם בכל מקרה.. ועל מנת להרפות אותו, צריך לחמם אותו , ואז להניחו להתקרר באוויר. לא בטוח שיש לשואל את האמצעים לחמם את השופין..
יש בשוק מפסלות לא יקרות (סיניות) שניתן לעבוד איתן ללא בעיות. אלא שהן זקוקות ליותר השחזות..אם יש לך אפשרות להשיג/לקנות מוטות נירוסטה עגולים קוטר 10-12-15,או מלבניים לדוגמא: רוחב 30 מ"מ. עובי 6-8-10 מ"מ. ואורך של 400 מ"מ, ניתן לבנות כלים נהדרים..(מוטות מתכת ניתן למצוא בג'נקיות,או במחסני מתכת)
נערך לאחרונה על ידי icemen בתאריך 05 אפריל 2014, 00:28, נערך פעם אחת בסך הכל.
icemen
סופר משתמש

הודעהעל ידי Gre » 04 אפריל 2014, 21:21

לא משנה אם השופין ישן או חדש..הוא מחוסם בכל מקרה..

לא ייחסתי חשיבות לישן או חדש במובן זה...

הכל תלוי לאן אתה רוצה לקחת את זה וכמובן לכל דבר יתרונות וחסרונות משלו, קנית סיני זול - הרבה השחזות, קנית יקר - שילמת הרבה כסף או אולי לא קנית בגלל שאין לך, עשית לבד ממוטות נרוסטה, מוטות זיון וכו' - אולי עדיף היה סיני זול... ובקשר להיבט בטיחותי - האם זה מנסיון או השערה?

אני לא מומחה לחישול פלדה, אבל לפי מה שראיתי ברשת (וטרם ניסיתי) "לרכך" אפשר יחסית בקלות עם תנור אפייה ביתי, בסך הכל לא מדובר כאן בחרב סמוראי :)
סמל אישי של המשתמש
Gre
סופר משתמש

הודעהעל ידי icemen » 05 אפריל 2014, 00:26

קצת קשה באמצעים ביתיים..
הרפיה -היא תהליך של חימום המוצר לטמפ' של כ- C400-C200 וקירורו באוויר החופשי. ההרפיה מבוצעת בד"כ לאחר החיסום על מנת להקטין מעט את הקשיות ולהגדיל את הגמישות כדי למנוע את סכנת השבירות.
למיטב ידיעתי,תנור ביתי מפיק עד כ-250 מעלות (לא מספיק לצורך הרפייה)

כשהתחלתי לחרוט, היו לי רק מפסלות סיניות פשוטות, שמהן הצלחתי להפיק עבודות די נאות (לטעם מי שראה אותן..) ואני מכיר חרטים שעובדים עדיין עם מפסלות סיניות, ויוצרים עבודות יפות.. ז"א שקודם לכל, זה הכישרון והחוש האמנותי שלך.. ואחר כך איכות הכלים..

אזהרה לא חייבת להתבסס על נסיון אישי..(שאינך מחוייב להשמע לה..)דבר עם חרטים ותיקים, ותשמע מהם סיפורים על תאונות שקרו עקב שימוש במפסלות שנעשו משופינים..

בניית כלים היא חוויה מיוחדת , וגם אם יצרת כלי לא איכותי, או לא מה שהתכוונת שיצא, ההפסד קטן, והרווח גדול (ההתנסות וההנאה שבבנייה ויצירת כלי) אבל לנסיון שצברת אין מחיר, כי למדת איך כן לבנות, ומה לא לעשות..
אני אישית, בניתי מס' כלים שבהם אני עובד עד היום..וחלק מהם הועתקו ע"י חרטים וותיקים.. כך ששוב זה עניין של רצון ויכולת.. את הידע החסר ניתן להשלים מבעלי מקצוע מנוסים וותיקים..
בכל אופן, בהצלחה בדרך שתבחר..
קבצים מצורפים
.doc
חוברת הסבר על מתכות כדאי לעיין
(1.62 MiB) הורד 286 פעמים
icemen
סופר משתמש

הודעהעל ידי Gre » 05 אפריל 2014, 22:56

תודה על הספר, תמיד טוב ללמוד משהו חדש!

icemen כתב:הרפיה -היא תהליך של חימום המוצר לטמפ' של כ- C400-C200 וקירורו באוויר החופשי. ההרפיה מבוצעת בד"כ לאחר החיסום על מנת להקטין מעט את הקשיות ולהגדיל את הגמישות כדי למנוע את סכנת השבירות.

זה גם מה שאני מבין, ועבור המקרה בו אני דנים, בכיוון שהפלדה מלכתחילה קשה מאוד, ההרפיה תעזור לך לעבוד איתה ותהפוך אותה ל"יותר בטיחותית".
icemen כתב:למיטב ידיעתי,תנור ביתי מפיק עד כ-250 מעלות

גם עם זה אני מסכים :)
(לא מספיק לצורך הרפייה)

כנראה שכן, בהרבה מדריכים לבניית סכינים בבית (כולל של נגר יצירתי ביותר JOHN HEISZ) זאת בדיוק השיטה שהם משתמשים בה, שמים את המוצר בתוך תנור אפייה או אפילו טוסטר אובן לכך וכך דקות ואז נותנים לזה להתקרר.
סמל אישי של המשתמש
Gre
סופר משתמש

הקודם

חזור אל חריטה, גילוף ופיסול בעץ

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: Google [Bot] ו־32 אורחים