חובבי נגרות ואומנות העץ

ללמוד, להבין ולקדם את אומנות עבודת העץ, נגרות, גלוף, חריטה ופיסול בישראל

מחרטת ברזל לעץ

מידע, טיפים וטריקים, וכל מה שמסביב: מחרטות, כלים והשימוש הנכון בהם. איך מוציאים את היצירה מתוך גוש העץ? באילו כלים להשתמש ועוד?

מחרטת ברזל לעץ

הודעהעל ידי rachi » 21 ינואר 2016, 16:45

קיבלתי מתנה מחרטת ברזל מסוג south band 9 למי שמכיר. כרגע אני משחק עם הפונקציות הבסיסיות כדי להכיר את הכלי. את רוב האימונים אני עושה על שאריות עץ בסדנה. אני משתמש בלהבים המיועדים למתכת אשר הגיעו עם המחרטה. חיפשתי ברשת להבים אשר יתאימו יותר טוב לחריטת עץ ואשר יתלבשו על התופסן הסטנדרטי. האם למשהוא יש ניסיון ויודע היכן לקנות.
האם להב למתכת בסהכ עושה את העבודה טוב ומספיק לחפש בחנויות עיבוד שבבי רגיל (נוימו-ווגוס וכד ).
אני מתלהב מהיכולת ליצור ברגים אך כרגע ניסיתי על איפאה ודובדבן והעץ לא עומד בחריטה. למישהו יש ניסיון?
rachi
סופר משתמש

Re: מחרטת ברזל לעץ

הודעהעל ידי rachi » 22 ינואר 2016, 19:04

is there
any body home?
rachi
סופר משתמש

הודעהעל ידי Alex Milch » 22 ינואר 2016, 21:18

כעיקרון, מחרטת מתכת אינה מתאימה לחריטת עץ. ההתאמות של החלקים הנעים במחרטה לא טולרנטיים לאבקת העץ ובתוספת שימון הנזק גדל.
יחד עם זאת, אני מכיר מספר אנשים שחורטים עץ על מחרטת מתכת.
למרות נסיוני הדל בחריטת עץ, למדתי שמפסלות החריטה לעץ שונות לגמרי מסכיני החריטה למתכת. השבב שנוצר בעץ שונה מזה שבמתכת כתוצאה של כל הפרמטרים: תכונות החומר הנחרט, מהירות סיבוב, קידמה, מפסלות/סכינים (כבר אמרנו) מבחינת גודלם/צורתם/זויותיהם.
חבר קרוב בעל מחרטת מתכת בנה התקן על בסיס מחזיק הסכינים שהוא מעין T שזה בעצם ה-TOOL REST של מחרטת עץ. מכאן אנחנו מגיעים לאופן החריטה המקובל, חריטה ביד חופשית. לטעמי זה חלק מן הכיף. אני ממליץ לך לאמץ את האילתור הנ"ל תוך שמירה קפדנית על הניקיון, לא עם לחץ אויר כדי לא להחדיר אבק למקומות שיכולים לגרום נזק ולא לשמן.
הברגות - יש צורך בעצים מאד קשים וצפופים, הרי העץ אינו הומוגני כמו המתכת. אפשר לעשות הברגות בכל סוג עץ עם מחרוקת ומברז מאולתרים מאוהמים וברגים בעלי פסיעה גדולה יחסית. בשיטה זו אפשר להגיע לתוצאה טובה גם על דיבל בוק 10 מ"מ.
מקווה שעזרתי במשהו... :roll:
Alex the Cheesepenter
סמל אישי של המשתמש
Alex Milch
סופר משתמש

הודעהעל ידי rachi » 22 ינואר 2016, 22:27

אנסה מחר לבנות תמיכת T על מחזיק הסכינים. לעבודה ביד חופשית. מעבר לכך אנסה ליצור סכינים עם אופי של סכיני חריטת עץ שיתלבשו על מחזיק הסכינים. נראה לי שאם אקח מקדח ישן הוחל לייצר סכיני גילוף מעניינות.
הכן הרגשתי שנסורת העץ מייבשת לי את המסילות ועל כן אנסה לחבר שואב אבק ממש על מוצא הסכין. החסרון העיקרי להערכתי זה הקוטר הקטן יחסית של העץ שניתן לשים. בכל מקרה תודה. ואם אעשה משהוא מעניין אשתף.
איזה כיף שיש שבת
rachi
סופר משתמש

הודעהעל ידי שלמה » 23 ינואר 2016, 06:15

אלוהים,
ברזל לברזל עץ לעץ,
מה השתגעתם אילתורים בכאלה סיבובים ?
שלמה
סופר משתמש

הודעהעל ידי rachi » 23 ינואר 2016, 07:58

אלוהים לא קשור. אין כאן אילתורים. בחריטת ברזל לפי הבנתי יש הרבה השחזה עצמית של הסכינים ע"פ הזוית הנדרשת. אין סיבה שלא יהיה ניתן לייצר סכין טובה עבור עץ. פשוט חשבתי שאולי מישהוא כבר יודע היכן ניתן לקנות שכזו.אתמול בלילה מצאתי מספר אתרים שמסבירים כיצד לעשות זאת אנסה ואשלח תמונות. כל אחד עם תחומי העניין שלו. אחד רוצה לחרוט עט ,השני אגרטל והשלישי סתם רוצה למחזר משטחי עץ ולבנות שידות פשוטות. אני כנראה משהוא רביעי ואתה חמישי וכן הלאה . בכל מקרה תודה על העזרה.
נ.ב אין לי מחרטת עץ
rachi
סופר משתמש

הודעהעל ידי Alex Milch » 23 ינואר 2016, 08:30

שלמה כתב:אלוהים,
ברזל לברזל עץ לעץ,
מה השתגעתם אילתורים בכאלה סיבובים ?

מה הבעיה עם הסיבובים? זה אולי הפרמטר היחיד שאינו בעיה! יכל להיות שאינך מודע לכך שבמחרטת מתכת ניתן לשלוט במהירות כמו במחרטת עץ, גם אם זה לא מן הסוג של שינוי רציף.
Alex the Cheesepenter
סמל אישי של המשתמש
Alex Milch
סופר משתמש

הודעהעל ידי שלמה » 23 ינואר 2016, 11:31

לא מתווכח עם מי שאינו ושומר בטיחות
נערך לאחרונה על ידי שלמה בתאריך 21 אוגוסט 2020, 15:53, נערך פעם אחת בסך הכל.
שלמה
סופר משתמש

הודעהעל ידי Alex Milch » 23 ינואר 2016, 12:14

שלמה כתב:לא מתווכח עם מי [שאינו מבין]ושומר בטיחות

תודה!
עדיף שתתבטא בדברים שאתה מבין ובעיקר במסרים פרטיים כמו שאתה אוהב.
Alex the Cheesepenter
סמל אישי של המשתמש
Alex Milch
סופר משתמש

הודעהעל ידי שלמה » 23 ינואר 2016, 12:43

אולי ומוטב שלא הייתי מתבטא כך,
הדבר מביע כעס ורוגז ,
חבל,
כי אילתורים על חשבון בטיחות נגמרים במיון
אגב הספיפציקציה שלי היא בטיחות ,
שלמה