חובבי נגרות ואומנות העץ

ללמוד, להבין ולקדם את אומנות עבודת העץ, נגרות, גלוף, חריטה ופיסול בישראל

מאיפה להשיג עצים?

מידע, טיפים וטריקים, וכל מה שמסביב: מחרטות, כלים והשימוש הנכון בהם. איך מוציאים את היצירה מתוך גוש העץ? באילו כלים להשתמש ועוד?

מאיפה להשיג עצים?

הודעהעל ידי ofri » 08 מאי 2015, 21:05

אני רוצה לנסות ללמוד לגלף ואני לא יודע מאיפה להשיג עצים מתאימים. אם אני פשוט אלך לנגרייה יתנו לי/ימכרו לי שאריות של עצים? ואם כן איזה עץ אני צריך בשביל שהוא יהיה רך מספיק ושיהיה אפשר לגלף אותו.
בנוסף אני רוצה לדעת אם יש כלים מיוחדים שאני צריך. יש לי אולר עם סכין ננעלת וסכין xacto(אני בונה גם דגמי סירות). בתור התחלה אני אוכל להסתדר בלי סכינים מיוחדות לגילוף? ושאלה אחרונה מאיפה להשיג כפפת עבודה? יש בחנויות כלי בית?

תודה לכל העוזרים
ofri

Re: מאיפה להשיג עצים?

הודעהעל ידי Moshe Eshel » 13 מאי 2015, 14:21

בתור התחלה אולר איכותי זה בהחלט מספיק, במיוחד אם אתה דואג להשחיז.
אתה יכול להתחיל בטכניקה שנקראת whittling , שמאפשרת לעשות לא מעט עם סכין בלבד. המהדרין יגידו שזה לא ממש גילוף, אבל לדעתי זו דרך נהדרת להתחיל ולהכיר קצת את החומר הנפלא הזה שנקרא עץ
בנוסף לwhittling יש עוד טכניקה של גילוף דו-מימדי (אין כזה דבר, ובכל זאת), שאפשר לעשות עם סכין בלבד, פה עדיף סכין מיוחד, אבל אפשרי בהחלט גם עם אולר איכותי. והיא נקראת chip carving - תענוג אמיתי עם תוצאות מקסימות - שוב, נותן לך להכיר את העץ, עבודה בכיוונים הנכונים ובשביל לעשות את זה טוב צריך ללמוד להיות מאוד מדוייק ויסודי - שזה חשוב מאוד בגילוף.

מבחינת חומרי גלם - לwhittling מספיק סתם ענפים מעצים (אפילו ירוק), אורן עובד נהדר ועץ טוב מאוד ללמוד עליו - מצד אחד מאוד רך ונחתך בקלות בסכין, מצד שני אם עושים טעויות בצורה שבה מגלפים הוא מאוד לא סלחני ואתה מבין מהר מאוד שלא עבדת נכון. לchip carving צריך לוחות שטוחים, כל מחסן עצים הכי בסיסי מחזיק קרשי אורן רחבים יחסית (5-10 ס"מ) והם יכולים להיות יחסית דקים, כי אין עומק בגילוף. בכלל בערימת הזבל של מחסני עץ (שמבצעים חיתוכים ללקוחות), ניתן למצוא הרבה מציאות. בהרבה מקומות אם אתה נחמד ולא חמדן מדי יתנו לך בכיף בחינם כמה חתיכות שיעסיקו אותך במשך שבוע לפחות :D

לא הייתי משתמש בxacto לגילוף, אבל בתוך בשביל פרטים קטנים ונגיעות אפשר להשתמש, בגילוף רגיל יש סיכוי לא קטן שיישבר לך הלהב וזה עלול להיות מסוכן.
באופן כללי, להחזיק את העץ בצורה בטוחה, עדיף עם קליבות, ולדחוף את הסכין הרחק ממך (לשים לב כל הזמן מה אתה עושה עם היד שלא מחזיקה בסכין). להשחיז היטב, לא לעבוד עם סכין לא מושחזת אף פעם - התאונות הכי קשות קורות מזה. אם אתה מגלף ענף - להחזיק היטב עם היד מעל לאיפה שאתה חותך ולחתוך לכיוון הרחק מהגוף.

יש לקנות ספרים נהדרים על הנושאים באמזון
http://www.amazon.com/Complete-Guide-Ch ... 402741286/
http://www.amazon.com/Little-Book-Whitt ... 1565237722

מומלץ מאוד לקנות אביזרי בטיחות בסיסיים - כפפות פלדה/קוולר/עור ועוד, ויש גם מין פלסטר מיוחד שעמיד בחיתוך ודקירה. זה לא יקר ויכול לחסוך ביקור במיון ותפרים... שלא תזדקק! אבל בעיקר מומלץ להיות זהיר, לחשוב לפני כל חיתוך ואם כשעייפים או לא מרוכזים - פשוט להפסיק ולא להמשיך עד שמתאוששים/נחים ושוב ערניים!

כלים ואביזרי בטיחות ניתן לקנות גם שם, או בחנויות בישראל אני בטוח שחברים פה יכולים להמליץ, אני אישית אחרי קצת זמן עם "סתם" סכין, שדרגתי לכל מיני סכינים מתמחות יותר, זה עוזר, אבל זה בכלל לא תנאי כניסה...
בטוח שתהנה המון!
סמל אישי של המשתמש
Moshe Eshel
מנהל האתר

Re: מאיפה להשיג עצים?

הודעהעל ידי יעל ארליך מורג » 01 יוני 2015, 22:52

במרכז הגילוף בבית 9 הביאו קוב של לינדן מהולנד. ואפשר לקנות
Bait-9.com. זה עץ נהדר לגילוף. ודם גם מלמדים. מרתון גילוף יחל ביוליי.
יעל ארליך מורג

חזור אל חריטה, גילוף ופיסול בעץ

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־30 אורחים