חובבי נגרות ואומנות העץ

ללמוד, להבין ולקדם את אומנות עבודת העץ, נגרות, גלוף, חריטה ופיסול בישראל

מעבר מחריטה במתכות ופלסטיקים לחריטה בעץ

מידע, טיפים וטריקים, וכל מה שמסביב: מחרטות, כלים והשימוש הנכון בהם. איך מוציאים את היצירה מתוך גוש העץ? באילו כלים להשתמש ועוד?

מעבר מחריטה במתכות ופלסטיקים לחריטה בעץ

הודעהעל ידי noamwax » 26 פברואר 2015, 12:10

היי
אמנם אני חדש פה אבל נושא החריטה לא זר לי, בבעלותי מפעל לעיבוד שבבי המתעסק בייצור דגמים ואבי טיפוס בחריטה ובכרסום קונבנציונאליים וב- CNC.
אני חרט די מנוסה בחומרים תעשייתיים והציוד שלי חזק מאוד יחסית למחרטות עץ אבל בכל מה שנוגע לעץ אני "ירוק"
בכוונתי לחרוט לעצמי כמה ראשי עץ לחליל שקניתי. החומר שאעבוד איתו הוא עץ קשה כגון עץ אפריקאי שחור. הגופים עצמם צריכים להיות די מדוייקים מבפנים כולל קונוס שיתקבל מכלי שאכין.

מכאן מספר שאלות:
1. בעיקר בנושא המקדד, האם מספיק שאכין כלי מ- 4340 בקושי טבעי בכרסום או שמחוייב כלי מהייספיד או ווידייה? חשוב להדגיש שאני צריך לקדד 3 יח והכלי לא יקח כמות גדולה של חומר.
2. האם חשוב לתת לחומר לנוח בין שלבי העבודה, כמה זמן? וכמה להשאיר לשבב הסופי?
3. טיפים כלליים למי שעובר לחרוט עץ, מהו הסל"ד המומלץ לעבודה עם חומר בקוטר 1"?, אגרסיביות העבודה, גודל שבב, דגשים לחריטת חו"ג מרובע אשמח גם לקישורים חיצוניים.

בתודה מראש
נועם
noamwax

Re: מעבר מחריטה במתכות ופלסטיקים לחריטה בעץ

הודעהעל ידי Pini Gold » 05 מרץ 2015, 20:21

noamwax כתב:היי
אמנם אני חדש פה אבל נושא החריטה לא זר לי, בבעלותי מפעל לעיבוד שבבי המתעסק בייצור דגמים ואבי טיפוס בחריטה ובכרסום קונבנציונאליים וב- CNC.
אני חרט די מנוסה בחומרים תעשייתיים והציוד שלי חזק מאוד יחסית למחרטות עץ אבל בכל מה שנוגע לעץ אני "ירוק"
בכוונתי לחרוט לעצמי כמה ראשי עץ לחליל שקניתי. החומר שאעבוד איתו הוא עץ קשה כגון עץ אפריקאי שחור. הגופים עצמם צריכים להיות די מדוייקים מבפנים כולל קונוס שיתקבל מכלי שאכין.

מכאן מספר שאלות:
1. בעיקר בנושא המקדד, האם מספיק שאכין כלי מ- 4340 בקושי טבעי בכרסום או שמחוייב כלי מהייספיד או ווידייה? חשוב להדגיש שאני צריך לקדד 3 יח והכלי לא יקח כמות גדולה של חומר.
2. האם חשוב לתת לחומר לנוח בין שלבי העבודה, כמה זמן? וכמה להשאיר לשבב הסופי?
3. טיפים כלליים למי שעובר לחרוט עץ, מהו הסל"ד המומלץ לעבודה עם חומר בקוטר 1"?, אגרסיביות העבודה, גודל שבב, דגשים לחריטת חו"ג מרובע אשמח גם לקישורים חיצוניים.

בתודה מראש
נועם

היי נועם,
אני מבין שאתה רוצה לבנות מקדד כדי ליצור את הקונוס הפנימי. נדרש HSS מושחז היטב כמובן, ברזל רגיל לא יספיק.
אתה צריך להחליט אם האבק הנוצר בחריטת עץ לא יפריע למחרטות שלך. ללא איוורור מתאים זה חודר לכל מקום.
הפרמטרים של המהירויות וגדלי השבבים תלויים במספר משתנים, ממדי העץ, טיב השטח הקיים, קושי החומר וסוג הכלי, לכן רצוי שתתרגל מעט לפני שתתחיל בחומר הסופי. כשהחומר מרובע (1.5") וממורכז בין העוקצים אני נוטה להתחיל במהירות נמוכה יחסית של כ 300 - 400 RPM באמצעות GAUGE. ככל שאתה מתקרב לצורה העגולה ניתן להגדיל את המהירות ולשנות את הכלי לקבלת פני שטח חלקים יותר.
אם תרצה הדרכה קצרה (בחינם) תוכל לצפות ולהתנסות אצלי. 052-6134969
סמל אישי של המשתמש
Pini Gold
סופר משתמש

הודעהעל ידי noamwax » 18 מרץ 2015, 01:06

תודה על המידע
התחלתי היום מפלטה והגעתי לגלמים עגולים בעזרת מסור סרט וחריטה בפוטר ארבעה באקים
חיברתי שואב אבק ששאב את השבבים לאורך כל הדרך והתחלתי בסל"ד שהמלצת.
העץ, עץ בשם גונזלו שלקחתי מ"מי השרון" משמש לי כאימון ראשוני.
למרבה ההפתעה היה מאוד קשיח בחריטה, השתבב יפה, כמעט לא רעד ונתן מידות יפות מאוד. העץ גם מתלטש בקלות.

עכשיו אתן לו לנוח מעט זמן לפני שאתחיל לקדוח.

תודה שוב
נועם
noamwax

הודעהעל ידי Moshe Eshel » 18 מרץ 2015, 09:23

באופן עקרוני, אם עושים מעבר ממתכת לפלסטיק מומלץ להתחיל בעצים "קשים", שהם יותר דומים בתכונות שלהם למתכת ומגיבים יותר טוב לסקרייפרים (וגם לליטוש והברקה).
עצים רכים זה עולם אחר, שם צריך חיתוך ממש, סקרייפרים יקרעו את העץ, הם גם מקבלים detailaing הרבה פחות טוב מעצים קשים.

מצד שני, היכולת לעבוד ידנית ולעצב תוך כדי החריטה זה תענוג שיש רק בעץ (ופה הרבה יותר כיף עצים רכים), אבל אני מבין שזה לא בדיוק הכיוון שלך כרגע.

המון בהצלחה!
סמל אישי של המשתמש
Moshe Eshel
מנהל האתר

חזור אל חריטה, גילוף ופיסול בעץ

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־24 אורחים